Sok
 
Meninger
Religion og livssyn i skolen - KRL/RLE
Statskirkeordningen - skille av stat og kirke
Statskirkeordningen - medlemmer
Religion og livssyn i skolen - skoleloven
Bibelutdeling i Arendal
Leserbrev: Skuffende opposisjon
Leserbrev: Formålsparagrafene på stedet hvil
Bordvers for alle
Nei til kristen skolelov
Høringsuttalelse 01.11.07
Leserbrev: Skjeletter i skapet
PM: Svært skuffet over nytt Stortingsforlik
- Nei til kristen formålsparaf i skolen
PM: Nye skoleformål ikke gode nok
Religion og livssyn i skolen - skolegudstjenester
Men vi mener mer
Bergen studentlag
Egersund og Dalane lokallag
Glåmdal Lokallag
Hamar og omegn lokallag
Haugalandet lokallag
Jæren og Omegn lokallag
Møre og Romsdal lokallag
Oslo lokallag
Sandnes og Gjesdal lokallag
Tromsø lokallag
Trondheim Studentlag
Tønsberg og omegn lokallag
Vadsø og omegn lokallag
 
Leserbrev: Skuffende opposisjon

"[T]ilbakemeldingen fra høringspartene var klare: kompromissforslaget fra Bostadutvalget speiler historisk enighet, og dersom ikke muligheten til å vedta et nytt felles formål som favner vidt benyttes nå kan alt arbeidet være forgjeves. (...) Dessverre vil ikke opposisjonen være med på disse forbedringene."

Av Lars-Petter Helgestad, tidligere leder i Humanistisk Ungdom
Trykket i Dagbladet 26.1.0.08

Helt siden dialogen mellom tros- og livssynssamfunnene i Norge kom i gang på 90-tallet, har man lett etter nye formuleringer for skolens formål. Mange har følt at det gjeldende kristen-oppdragende formålet er gammeldags og utdatert for vårt moderne, pluralistiske samfunn.

Muslimer og humanister har sammen med holister og frikirkelige, buddhister og statskirkefolk, jøder og bahai?er, katolikker og sikher i mange omganger snakket seg frem til flere forslag om nye og samlende formål for den norske skolen: i Nansenskolens dialoggrupper, som del av Verdikommisjonens arbeid, gjennom Samarbeidsrådet for Tros- og Livssynssamfunn og nå sist som det offentlig oppnevnte Bostadutvalget.

Det siste munnet ut i et lovforslag fra regjeringen i april i år, med et formål som de fleste kan leve med. Det tas et stort skritt i riktig retning, kristendommens rolle er nedtonet (ikke fjernet) og formuleringene legger vekt på hvilke verdier som skal ligge til grunn, ikke hvordan disse verdiene begrunnes i ulike livssyn. Heller ikke vi synes forslagene er perfekte, men det er kanskje nettopp kjennetegnet på et godt kompromiss.

Dessverre vil ikke opposisjonen være med på disse forbedringene. Høyre, FrP, KrF og til og med Venstre innkalte til en ny og smalere høringsrunde i Stortinget i september, men tilbakemeldingen fra høringspartene var klare: kompromissforslaget fra Bostadutvalget speiler historisk enighet, og dersom ikke muligheten til å vedta et nytt felles formål som favner vidt benyttes nå kan alt arbeidet være forgjeves.

Det er dårlig nytt at Stortingskomiteen nok en gang har utsatt fristen for når de skal levere sin innstilling, nå til slutten av november. Om det er slik at kristendommen er avhengig av å tvinge seg på landets elever, står det dårligere til enn jeg trodde. Hvis ikke opposisjonen vil være med på samlende løsninger, må regjeringen bruke sitt flertall - til beste både for majoritet og minoritet.


Publisert 13.11.2011
TIPS EN VENN OM DENNE SIDEN
 
 
Send tips
 
 
 
©Human-Etisk Forbund 2004 Humanistisk Ungdom, Pb. 6744, St. Olavsplass, 0130 Oslo Tlf: 23 15 60 90 Kontakt: ungdom@human.no