I fjor jul(2010) på Borgund VGS så var vi 5-6 personer på min linje som ikke ville på skolegudstjenesten. Vi spurte lærerene hele dagen om hva opplegget vårt skulle være, men det eneste vi fikk til svar var "Vi vet ikke, du får spørre læreren som skal ha dere." Vi fikk heller ikke vite hvem denne læreren var, så det endte med at vi koblet til PC'n til en av oss å satt å så på Nightmare before Christmas og youtube filmer.
Navn: Hege 19år
 |
| Jesus. Tegning: Oda Martin 7 år |
På skolen min er det som alle andre skoler blir man tvunget til å gå i skolegudstjenesten med mindre man har skriftlig melding fra foreldre om at du kan slippe. Ganske slitsomt i seg selv, men jeg jeg ikke skjønner meg på er det alternative opplegget skola har for oss. Vi som ikke skal i skolegudstjenesten skal sitte og PRATE OM HVA DEM GJØR I GUDSTJENESTEN ISTEDET! Jeg er vel ikke den eneste som ser det utrolig teite i det vel? Hvis vi først og fremst vil slippe gudstjenesten vil vi heldst slippe å prate om hva dem gjør der.
Den skoledagen skal jeg ha med sovemasken.
Navn: Maja 15 år
 |
| Jesus kan og Jesus vil! Tegning: Oda Martine 7 år |
Snakket forleden dag med min søster som deltar i faget RLE i ungdomskolen. Jeg spurte henne om hva de holdt på med i timene og hun sa;" vi lærer om de forskjellige religioner og debatterer dem". Jeg tenkte det hørtes jo bra ut, men så sa hun noe som var essensielt. "Vi lærer at det finnes bevis for at Jesus levde". Det er som og si at ja, der er mange religioner, men Kristendommen er den eneste som har "bevis".
Navn: Bekymret bror - 26
Da jeg gikk på ungdomsskolen, Skåredalen skole i Haugesund, ble vi tvunget til å delta på påskegudstjeneste i skolens gymsal. Jeg forklarte lærerne at jeg var medlem av humanetisk forbund og at jeg aldri har vært medlem av statskirka, men måtte likevel delta. Når presten sa at alle skulle reise seg opp for å ta imot trosbekjennelsen ble jeg sittende, på grunn av dette måtte jeg inn å snakke med sosiallærer som mente at ingen tok skade av å delta på en gudstjeneste. Gudstjenester har ingenting i skoletiden å gjøre!
Navn: Hilde, 20
 |
| "Korsfestelsen". Tegning: Oda Martine, 7 år |
Har alltid engasjert meg i dette, helt siden jeg gikk i barneskolen selv. Før jeg allerede helt forstod hva det ville si å være religiøs, nektet jeg å synge bordvers, fordi jeg visste at det ikke var noe for meg, noe som har vedvart. Det som da skjedde var at jeg ikke fikk spise før disse reglene var sagt, noe jeg syns er aldeles sjokkerende. Jeg har også jobbet i barnehage hvor upåvirkede barn blir fortalt om Jesus og evangeliet som bakgrunn for julen. Foreldre som tilhører annen religion eller ikke tilhører noen religion overhodet, må engasjere seg stort dersom barna deres ikke skal bli utsatt for forkynnele eller rituelle handlinger, slik skal det ikke være. Jeg slapp ikke å være med på "obligatoriske" gudstjenester i skolen før jeg meldte meg ut av statskirken som 14-åring og nektet plent å bli med. Allikevel fikk jeg oppført fravær.
Navn: Lina, 20 år
I min hjemby finnes det ikke HU, og jeg ville starte det, bor tross alt midt i bibelbeltet, og føler at mitt livssyn som humanist ofte blir overkjørt.
så jeg satte i gang og delte ut ørepropper på avsluttningen vår som var en skolegudstjeneste.
Jeg mottok mange rare kommentarer fra bl.a. lærere og medelever. De kristne medelevene mente det var tåpelig av meg å prøve og "sabotere" gudstjenesten, jeg ville jo tross alt ikke få det til uansett. Men målet mitt var da bare å dele ut ørepropper slik at de som ville la være å høre fikk friheten til å slappe av.
Andre reagerte på det at jeg i det hele tatt hadde Humanetisk t-skjorte, med logoen vår. Det var da så jeg ble tilbudt å låne en genser for å se anstendig ut! Jeg takka nei, og ble provosert av at lærere kan presse ut slike kommentarer. Etter ei lita stund snakka han med alle om hvor tåpelig det var at HU delte ut ørepropper og at det eneste de var godt for var om vi lekte med motorsag eller falt på sjøen for å flyte. Jeg spurte da "har du noe mot at jeg er humanist", mens læreren ignorerte meg fullstendig. Jeg spurte igjen uten å få noe respons, da ropte hun som satt ved siden av meg etter ham og kommenterte at han ikke svarte meg. Eneste hun fikk til svar var "jeg hører ham ikke".
Det at en lærer kan være så uhøflig for at jeh ikke er kristen er uhørt! ble ganske provosert! - Kim Stian, 17 år
 |
| "Engler daler ned i skjul". Tegning: Oda Martine 7 år |
Når jeg gikk i 4. klasse på barneskolen hadde læreren vår fått tak i en dame som skulle lære oss bibelen på en uke. Vi ble vurdert i hvor mye vi kunne den i slutten av uken, og vi fikk alle bibel. Vi hadde senere bittelitt om andre religioner, men aldri noe om livssyn.. Skoleloven nå "favoriserer" alle kristendommen, jeg mener at om vi skal få bibelen skal vi faenmeg få skriftene til de andre religionene også! - Gutt 15 år
Akkurat nå mens jeg sitter og skriver dette skulle jeg egentlig vært på skolen hvor mitt barnebarn går. For noen uker siden inviterte hun meg til å se en forestilling som klassen skulle ha. Hun hadde et par replikker og måtte ha grå kjole. Dette hadde hun ikke men hennes mor tok en hvit sommerkjole, kjøpte farge og farget den. Klassen har så øvet på skuespillet.
Samtidig har de også øvet på en sang: "I love Jesus". Mitt barnebarn skulle ikke lære denne sangen da hennes foreldre mente det ikke passet med deres livssyn, men hun kunne være med på alle julesanger som "Deilig er jorden", "Et barn er født", "På loven sitter nissen" osv. Da de ser det som en del av vår kultur.
Barnet ble da sendt ut av klasserommet når de andre skulle øve på sangen, noen ganger ble dette delvis glemt slik at hun fikk med seg tekst og melodi. Andre ganger hørte hun gjennom døren slik at hun nå kan den. Dette viser hvor vanskelig det kan være for foreldre med delvis fritak for RLE-faget.
I går ettermiddag fikk foreldrene telefon fra skolen hvor det da ble informert om at klassen skulle synge "I love Jesus" på forestillingen etter teaterstykket, men vi kunne jo bare ta barnet med ut på gangen mens dette sto på...
Å få denne informasjonen kvelden før forestillingen gjorde at foreldrene måtte ta en rask avgjørelse og verken mitt barnebarn eller vi er tilstede på forestillingen. Vi føler oss ikke særlig velkomne. Om dette er en riktig avgjørelse med tanke på barne kan jo diskuteres, men det ble alt for liten til til å tenke skikkelig gjennom situasjonen. Barnet ble også holdt hjemme fra skolen idag da den samme forestillingen skulle være en del av skolegudstjenesten som ble avholdt i skolens amfi. At barnet skulle sendes inn og ut av amfiet etter hva som til enhver tid skulle synges, virket ikke som noen god løsning for barnets foresldre.
Mitt barnebarn går i 3. klasse. Ingen i familien er kristne så det virker helt ulogisk med denne kristne påvirkningen som skolen påtvinger barnet. Men det er ikke lett å være foreldre i denne situasjonen. Skolen gir lite informasjon og informasjonen kommer alltid i siste listen. Fritak for forkynnelse er i praksis vanskelig å få til å fungere på en fornuftig måte. Det er lett for politikerne å si, men prøv det i praksis...
Navn: Mormor, 66
 |
| Nei til misjonering i skolen! |
 |
| Jesus. Tegning: Oda Martine, 7 år |
Trusler III
Husker en episode da jeg gikk på Ungdomskolen. I hver eneste KRL klasse ville læreren gjerne begynne timen med et langt foredrag om Jesus etterfulgt av hvordan kristendommen er kjærlighetens religion(hva vi egentlig burde lære om var irrelevant). Dette protestere jeg på og gjorde læreren min så sur på meg at hun uttalte "hvis du absolutt vil brenne i helvete så får det være ditt valg, men ikke forpest timene mine din hedning"
-Ateist, 16
 |
| Jesus kan og Jesus vil! Tegning: Oda Martine 7 år |
Da jeg gikk på ungdomsskolen får to år siden, hadde vi en religions lærer, som kjørte sitt eget løp, og ordrett fortalte oss at vi kom til helvete vist ikke vi var kristne! Hun fortalte også om hvor forferdelige alle de andre religionene var..
Da jeg tok det opp med rektor, fikk jeg til svar at "det tross alt er et kristent land vi lever i, og at læreren selv fikk styre innholdet i timen"
-Tommy
Da jeg gikk på barneskolen (1-4.klasse)fikk vi valget mellom å gå på påskegudstjeneste eller dekke på bordet til påskefrokost for hele skolen. Til jul og påske øvde vi inn sanger og opptredener til gudstjenestene. Jeg følte meg hele tiden utenfor når det kom til disse arrangementene, og ofte lot jeg være å si noe for ikke å skille meg ut. Fra 5.-7.klasse hadde vi en svært musikalsk lærer som begynte hver dag med en sang med kristens budskap. Ikke alle turte/ville synge, så de som sang med fikk en belønning i form av å gå 5min tidligere enn de andre.
På en barneskole i Oslo måtte vi (jeg tipper i fjerdeklasse eller tidligere) tegne David som slo i hjel Goliath og Jesus i det han døde på korset med blod og alle mulige effekter. Vi leste trosbekjennelsen og sang religiøse julesanger hvert år, og hvert år gikk jeg alene ut av timene da dette skjedde, hvorpå min mor kom og kjeftet på ledelsen og lærerne, uten virkning. Alternative opplegg for oss som ikke var kirkegjengere så vi aldri noe til, vi satt på biblioteket og spilte dataspill. Tross lærernes politisk korrekte messer om alle menneskers likhet på innsiden og likhet i verdi, uansett etnisitet og trosretning osv., ble skolens eneste jøde og jeg, ateisten, uglesett av nær alle lærerne inkl. hele ledelsen, noe som tydelig lærte de andre elevene at vi var annerledes og at det var lov å utestenge oss. Min første lærer på den skolen visste ikke engang hva ordet 'ateist' betydde og anklaget meg for å feire jul da jeg ikke var kristen. Likevel var hun lærer i KRL for oss lettpåvirkelige barna.
-Ellen, 15 år
 |
| Engeler eller fritak? Tegning: Oda Martine 7 år |
Skolestil som fritak
I 8.klasse begynte jeg for alvor å bli lei av å sitte på skolen uten mål og mening mens mine medelever var på gudstjeneste. Mamma og pappa fåreslo at jeg kunne holde meg hjemme siste skoledag, jeg hadde da bedre ting å gjøre enn å sitte på harde kirkebenker å irritere meg over en urettfedig semesteravslutning.
Til min store skuffelse ble meldingen i meldingsboka blankt avvist av den grunn at karakterkortet ble, -uten unntak, delt ut etter gudstjenesten. Dessuten hadde skolen et obligatorisk opplegg for de elevene som ikke skulle i kirken. Hva dette opplegget gikk ut på var det derimot ingen av lærerne som kunne fortelle meg.
Siste skoledag før ferien ble jeg møtt av en stor, tom skolegård. I et hjørne av kantinen fant jeg de 18 elevene og læreren jeg skulle feire juleavslutningen sammen med. Bortsett fra en 10.klassing som var allergisk mot kirkens juletre, var jeg den eneste etnisk norske, og det var ikke uten nysgjerrighet jeg satte meg ned for komme i gang med "opplegget".
Til min store overraskelse gikk ikke opplegget ut på å spille spill, bli kjent med hverandre eller gjøre noe annet koselig. Det såkalte opplegget gikk ut på å skrive stil! En norskstil som skulle leveres innen klokk 14.00 og godkjennes av norsklæreren!
Jeg ville ikke bli straffet for ikke å gå i kirken, og protesterte kraftig, men uten resultater. Jeg fikk derimot vite at hvis jeg var snill pike og skrev den minst 2 sider lange stilen, kunne jeg begynne på ekstraoppgaven, som var..
Å SKRIVE ØNSKELISTE TIL JULENISSEN! (Jess, da var den julen reddet!). For vi ikke-kristne kunne da i det minste gjøre en juleaktivitet, noe kan man vel gjøre for å glede andre??
Som klassens tillitsvalgte i 5. 6. 7. 8. og 9.klasse, har jeg alltid angasjert meg i skolens elevrådsarbeid, og etter mitt første møte med skolens alternative juleavslutning presenterte jeg problemstillingen på en ordentlig måte på nyårets første elevrådsmøte. Jeg sa hvorfor jeg mente gudsjenesten ikke bør/kan være en del av den obligatoriske skoleundervisningen. Dessverre ble jeg avbrutt før jeg fikk foreslå alternative avslutningsseanser. Ikke av presentable motargumenter, men av latter. De andre i elevrådet, læreren inkludert, syns det var så borti veggene, og så gresk at det ikke skulle være obligatorisk gudstjeneste siste skoledag, at de rett og slett lo bort hele forslaget. Etter det har jeg alltid holdt meg hjemme siste skoledag..
-Kristin 16 år, Sarpsborg.
 |
| Kristendommen er sann lære. |
Skvising av "de andre" religionene
Jeg hadde ei lærerinne som statig vekk hadde om hendelsene i bibelen. Det var bare det me hadde om, og én time hadde me om alle religionane, slik at det ikke ble riktig fordelt. En time me hadde om salmer i bibelen, så sa en gut: "Jeg tror på bibelen!" - Så sier hun :"Ja, det skal du! Forsett med det". Etter det skjønte jeg hvorfor hun ikke hadde om humanisme.. Noe som jeg og en venninne av meg hadde mast på henne om. Flere ganger spurte vi etter det, flere ganger lovte hun hos at vi kunne "skvise" det inn i slutten av måneden. men skjedde det? Nai.
-Mimmi, 17 år
Da jeg gikk på valderøy barne skole (4-7), som er en veldi kristen plass, så ble jeg sendt til rektor etter at jeg hadde sagt jeg nektet å synge i koret i kirka, læreren hadde blitt helt satt ut da jeg sa jeg ikke var kristen å da hun spurte om jeg hadde en annen trosrettning, med et veldig oppgitt ansiktsuttrykk, og jeg sa nei spurte hun meg rett ut om jeg ville tilbringe evigheten i hælvette sammens med satan.
-Hege 16 år
|
| Nei til pensummisjonering |
Da jeg gikk på barneskolen (1-4.klasse)fikk vi valget mellom å gå på påskegudstjeneste eller dekke på bordet til påskefrokost for hele skolen. Til jul og påske øvde vi inn sanger og opptredener til gudstjenestene. Jeg følte meg hele tiden utenfor når det kom til disse arrangementene, og ofte lot jeg være å si noe for ikke å skille meg ut. Fra 5.-7.klasse hadde vi en svært musikalsk lærer som begynte hver dag med en sang med kristens budskap. Ikke alle turte/ville synge, så de som sang med fikk en belønning i form av å gå 5min tidligere enn de andre.
Anonym innsender på Humanistiskungdom.no
 |
|
Noen engler er snille... (selv om de fleste engler i bibelen faktisk er kjempeslemme...) Tegning: Oda Martine 7 år |
Da jeg gikk på Borgheim ungdomskole i Vestfold for noen år siden, fikk vi som ikke skulle være med på skolegudstjenesten valget mellom å plukke søppel eller rydde klasserom...
- Frk. mRiss (23)
 |
Korsfestelse på barneskolepensum. Tegning: Oda Martine 7 år |
Jeg gikk på dramalinja på videregående, og da var jeg automatisk med i skolekoret på den offentlige St. Hallvard vgs. i Lier i Buskerud. I kortimene øvde vi på en del kristen musikk, og jeg var med og lærte teksten og min stemme (tenor) uten problemer. For å lære å synge bedre i timene var ikke det kristne budskapet i mange av sangene noe problem for meg, det var jo bare en øvelse. Men så bestemte korlærerne at vi skulle opptre i Bragernes kirke i Drammen like før jul, for å "tjene til Guds ære og menighetens oppbyggelse."
Det ble ikke spurt om man ville være med, det var en obligatorisk aktivitet i faget. Da jeg nektet å være med å forkynne kristendommen offentlig i en kirke, ble jeg truet av rektor Unni Aadalen med at jeg ville stryke i faget om jeg ikke deltok! Ståkarakter i kor var en forutsetning for å få generell studiekompetanse av å gå på dramalinja... Mens jeg i flere uker kranglet med lærere og skoleledelsen, deltok jeg samtidig på alle øvelser for å vise at det ikke var korsang jeg var mot, men forkynnelse.
Det hele endte med det fantastiske kompromisset at jeg måtte stå i koret under kirkekonserten, men at jeg ikke trengte å synge(!). Det så nok rart ut for publikum der jeg stod med steinansikt under hele konserten, snakk om stille protest!
- Lars-Petter Helgestad (24)
 |
|
Oppstandelse på pensum..."Jesus kan og Jesus vil" Tegning: Oda Martine 7 år |
Etter litt mimring av mine yngre dager(sånn en fire-fem år tilbake) kom jeg på dette: Vi trengte ikke være med i kirken, men fikk ikke noe tilbud om alternativt opplegg. Dette tilsa at jeg sov lenge, før jeg sto opp og gikk til kirken der jeg fikk karakterutskrift på utsiden. Dette var på ungdomsskolen.
-Dan-Raoul (18)
 |
Det blåser på toppen... Tegning: Oda Martine 7 år |
Ungdomsskolene i Kristiansand får utdelt karakterutskriftene sine etter gudstjenesten i kirka.
-Ida (19)
Jeg måtte for pugge trosbekjennelsen i 4. klasse (dette var etter at KRL-faget kom inn med reform 97). Læreren sa til og med at egentlig kunne vi ikke gjøre det, men hun syntes det var så viktig at vi måtte gjøre det likevel. Og i 4. klasse gjør en "flink" elev som læreren sier altså, ellers kunne man jo bli skrevet opp i svarteboka hennes!
-Siri (20)
Bare lesing av bibelhistorie
Nå går jeg i 10. klasse, men helt frem til jeg gikk i 6, hadde vi KRL som et fag på skolen, istedenfor RLE som vi har nå. Mitt eneste minne fra disse timene, er lesing av bibelhistorie. Før hver jul, er det skolegudstjeneste i kirka, opplegget de istedenfor lager for oss som velger å bli i igjen er altfor dårlig og mangelfullt.
Gutt (15)
Har du en opplevelse du vil dele? Send den inn HER!
Publisert 19.05.2011