11. juni 2008 vedtok Stortinget forslaget om ny 
ekteskapslov. Sentralstyremedlem i Humanistisk Ungdom Steffen Falkevik sier at han er meget fornøyd med resultatet.
- Ett stort skritt frem for samfunnet, ennå står det igjen mange fordommer som må bekjempes, og eneste måten å bekjempe fordommer på er med kunnskap, sier han.
Dette innebærer den nye ekteskapsloven:
- Den gamle partnerskapsloven oppheves, de som vil omgjøre sitt partneskap til ekteskap trenger bare å sende inn papirer
- Både likekjønnede og ulikekjønnede par får gifte seg
- Tros- og livssynssamfunn fristilles til å vie som de vil, men bare Human-Etisk Forbund (og tingretten) tilbyr vigsel for homfile par
- Homofile og lesbiske par kan bli vurdert som adoptivforeldre
- Lesbiske kan få kunstig befruktning
KrF og FrP valgte å gå imot lovendringen, i tillegg til noen utbrytere i andre partier. - Å høre argumentasjonen fra KrF og Frp i debatten var en rystende opplevelse, skrev Jens-Brun Pedersen, pressesjef i Human-Etisk Forbund, i sin kommentar i Fritanke.no etter at loven var vedtatt.